O mně: ...       PaedDr. Martina Mangová               

Jsem lektorkou Lunární i Hormonální jógy od r. 2006.

Můj první kontakt s jógou byl již v mateřské škole. Naše paní učitelka s námi cvičila snad každý den, ještě dnes si vzpomínám na mnoho cviků, které mě bavily. Bylo to pro mě jako výlet do jiného světa.

I na základní škole byly hodiny tělocviku mými nejoblíbenějšími, takže jsem se začala věnovat sportovní gymnastice. Po gymnáziu bylo pak logickým rozhodnutím jít studovat Fakultu tělesné výchovy a sportu v kombinaci s němčinou.

Asi kolem 14 let mě začaly mírně trápit bolesti zad, které se velmi zintenzívnily při prvním těhotenství. Díky těmto problémům se zády jsem se seznámila s cviky paní Ludmily Mojžíšové, které mě ještě na vysoké škole naučila jedna fyzioterapeutka. Bolesti zad byly pro mě motivací neustále cvičit a zdokonalovat se, objevovat stále další účinné metody (jógu, tai či, čchi kung, pilates, kineziologii…) jak být bez bolestí.

Skoro 15 let jsem předcvičovala aerobik a kalanetiku a bylo by tomu tak i nadále, nebýt mého pocitu naprostého vyčerpání. Nebylo to přes noc – postupně vlivem mého životního stylu. Vše jsem chtěla dělat „perfektně“, tak jak to „má“ být – rodinu (3 děti), podnikání v oblasti zahraničního obchodu, překlady, renovování domu i předcvičování. Takže mi bylo jasné, že je potřeba něco změnit – již nevydávat tolik energie, ale naučit se ji čerpat.

Jógu jsem si nejprve začala cvičit doma „potají“ a žasla jsem nad jejími úžasnými a okamžitými účinky v podobě zvýšení energie a větší vyrovnanosti. To mě motivovalo k dalšímu vzdělávání, zkoumání a hledání. V roce 2002 jsem pak složila doktorát z tělesné výchovy a sportu. V té době jsem se již začala zabývat psychosomatikou, kineziologií – absolvovala jsem kurs „Klíč k životu“, Reiki atd.

O něco později jsem objevila knihu Lunární jóga, která mě (hlavně svými tanci) nadchla natolik, že jsem okamžitě vyhledala na webu nejbližší kurzy a začala ji studovat, od roku 2004 pak přímo u její zakladatelky - paní Adelheid Ohligové. I po skončení intenzivního dvouletého studia se 3 x v roce účastním pravidelných doškolování pro lektorky Lunární jógy.

Koncem června 2006 jsem absolvovala kurz Hormonální jógy, kterou sestavila Dinah Rodrigues z Brazílie. Hormonální jóga je v podstatě terapii pro ženy s nízkou hladinou hormonů nebo s hormonální nerovnováhou (tj. pro ženy v přechodu - i předčasném, po přechodu, s polycystickými vaječníky…) V roce 2007 jsem organizovala seminář Hormonální jógy přímo s Dinou Rodrigues u nás v ČR v Hlavici a v roce 2008 jsem byla spoluorganizátorkou stejného semináře ve Vídni.

V červenci 2007 jsem se stala lektorkou jógy pro děti - po ukončení studia u Thomase Bannenberga z Německa.

V prosinci 2009 jsem ukončila třísemestrální studium Celostní muzikoterapie na Univerzitě Palackého v Olomouci s PaedDr. Lubošem Holzerem.

V červnu 2010 jsem u Diny Rodrigové získala certifikát na výuku Hormonální jógy pro diabetes. Tento druh HJ může diabetikům pomoci zlepšit jejich zdravotní stav i psychiku a do budoucna předejít eventuálním komplikacím, které někdy toto onemocnění přináší.

A v květnu 2013 jsem jsem u ní získala ještě i certifikát na výuku Hormonální jógy pro muže. Bylo to pro mě velmi inspirativní setkání - Dině bylo ten rok 86 let a je obdivuhodně vitální. Stále ještě zůstává jedinou na celém světě, kdo vyškoluje lektorky a lektory Hormonální jógy.

Průběžně se účastním různých seminářů léčebných technik.

Nyní bych chtěla své nasbírané vědomosti a zkušenosti předávat dál formou cvičení, seminářů, individuálních hodin a poradenství, přednášek a kurzů.

aktualizováno: 14.05.2024 16:42:00